Jak zacząć jogę z powodzeniem i nie zakończyć na pierwszej lekcji

Joga to forma aktywności, którą naprawdę można rozpocząć w każdym wieku. To jedna z tych rzeczy, które kocham w niej najbardziej! Nie ma zarówno dolnej, jak i górnej granicy wieku, kiedy można ją praktykować. Nie ma też takiego, który byłby najlepszy. Każdy jest dobry! Dla mnie początek przygody z jogą, to była po prostu ciekawość. Często próbowałam różnych form ruchu. Jednak to właśnie joga zmieniła moje życie w wielu obszarach, zyskałam dużo więcej niż tylko elastyczne ciało. Więc pomaganie innym w osiągnięciu tego stanu, czyli chęci spróbowania, a następnie zachęcanie ich do częstego odwiedzania maty, jest dla mnie niesamowicie satysfakcjonujące. Zwłaszcza, że szybko okazuje się, że jesteśmy silniejsi i bardziej sprawni niż nam się wcześniej wydawało. A napewno szybko ten stan osiągamy 😉

Jeśli myślisz o rozpoczęciu swojej przygody z jogą, ale nie wiesz od czego zacząć, przedstawiam poniżej pięć wskazówek, jak przejść przez to łagodnie, ale skutecznie, aby ten proces zakończył się sukcesem i wieloletnią praktyką. I najważniejsze! Nie musisz na wstępie wykonywać pozycji cyrkowych. Nie musisz nawet sięgać dłonią stóp – chociaż w mgnieniu oka do tego dojdziesz 🙂

1. Ubierz to, w czym czujesz się komfortowo
Nie ma żadnych zasad, jeśli chodzi o to, w co musisz się ubrać podczas uprawiania jogi. Jedyne, co jest istotne, to pojawić się na macie w czymś, w czym czujesz się komfortowo. Może to oznaczać zarówno wiele warstw, jak i przytulne spodnie dresowe, body lub cokolwiek, w czym się obudziłaś! Oczywiście na witrynach sklepowych widzimy piękne legginsy i topy, ale z pewnością nie musisz ich mieć, aby rozpocząć praktykę. Czuj się wygodnie, to wszystko!

2. Przede wszystkim skup się na oddechu
Kiedy dziesięć lat temu po raz pierwszy stanęłam na macie, żeby ćwiczyć jogę, chciałam, aby moje ciało było super elastyczne i od razu potrafiło utrzymać pozycje przez maksymalny czas. Podobało mi się, że staję się kolekcjonerką asan, ale brakowało mi jednego z najważniejszych punktów. Naprawdę najbardziej istotna kwestia na początek, to skupić się na właściwym oddechu. Praca z oddechem jest kluczem do dalszego rozwoju. Skoncentruj się na wdechu i wydechu – nawet jeśli oznacza to, że Twoja postawa nie będzie idealna. Nie można być doskonałym we wszystkim zaraz po przekroczeniu drzwi szkoły jogi, więc najpierw pomyśl o swoim oddechu!

3. Podejmij pracę z ciałem, doświadczaj ruchu i obserwuj co się dzieje.
Na początku swojej przygody z jogą będziesz poznawać wszystkie rodzaje pozycji, więc nie bój się podejmować pracy z ciałem i oswój się z ruchem. Doświadczaj, obserwuj i poczuj co dzieje się z Twoim ciałem. Nie rób niczego na siłę, nie przekraczaj granic swoich możliwości i nie wychodź poza strefę komfortu przez kilka pierwszych lekcji. Zacznij łagodnie. Twoje ciało będzie potrzebowało czasu, aby stać się silniejsze i przyzwyczaiło do takiego rodzaju praktyki, jaki oferuje joga. Najważniejsze w tym punkcie – nie wstydź się! Nie ma reguły mówiącej, że musisz znaleźć spokój w każdej asanie – zaakceptuj to!

4. Bądź otwarta! Przyjmij ze spokojem i zaakceptuj to, w jakiej kondycji fizycznej jest Twoje ciało i bądź dla niego wyrozumiała
Aby kontynuować ten punkt, nie musisz być silna, elastyczna, ani mieć wcześniejszego doświadczenia z ruchem, ani z pracą z ciałem. Po prostu musisz być chętna i otwarta. Reszta przyjdzie. Nigdy nie martw się o swoje możliwości.

5. Na końcu! Nigdy nie myśl o tym, co potrafią inni i czy wykonywanie poszczególnych asan idzie im lepiej niż Tobie.
To taki złodziej radości. Szczerze mówiąc, naprawdę bardzo rzadko ktoś na Ciebie patrzy, żeby oceniać Twoje pozycje. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​prawie każda osoba na sali znajduje się w swojej przestrzeni, skupiona na własnej praktyce.

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne, gdy zapragniesz wejść na matę i zacząć swoją przygodę z jogą. Słuchaj siebie i traktuj z wyrozumiałością swoje ciało, a czas praktyki będzie dla Ciebie naprawdę wyjątkowy.

Powodzenia.

Sharebox

Zobacz również

108 powtórzeń Powitania Słońca – kumulacja mocy i medytacja w ruchu

Nowy Rok jest czasem, kiedy szczególnie praktykujemy 108 Powitań Słońca. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ liczba 108 w Indiach i na Dalekim Wschodzie uważana jest za liczbę świętą i magiczną. Symbolizuje doskonałość i nieskończoność.
Czytaj dalej

Czego potrzebuję, aby uprawiać jogę w domu.

Cześć! W końcu napisałam ten post! Dostaję o to wiele pytań: co jest potrzebne, aby uprawiać jogę w domu? Naprawdę nie potrzebujemy dużo. Przez lata wypracowałam sobie swoją rutynę, którą z radością podzielę się z Wami.
Czytaj dalej

„Tech-neck”, czyli głowa godzinami pochylona nad smartfonem i tabletem. Joga na ratunek!

„Tech-neck", czyli „technologiczna szyja”, stało się powszechnym zjawiskiem i powszechnym schorzeniem. Spowodowane jest ciągłym pochylaniem głowy nad telefonem, tabletem lub laptopem.
Czytaj dalej

Szczęścia można się nauczyć. Supermoc uważności

Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków! UWAŻNOŚĆ to teraz bardzo modne słowo!
Czytaj dalej