108 powtórzeń Powitania Słońca – kumulacja mocy i medytacja w ruchu

Nowy Rok jest czasem, kiedy szczególnie praktykujemy 108 Powitań Słońca. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ liczba 108 w Indiach i na Dalekim Wschodzie uważana jest za liczbę świętą i magiczną. Symbolizuje doskonałość i nieskończoność.

108 powtórzeń Powitania Słońca jest sekwencją niezwykłą, magiczną, mistyczną, czarodziejską, imponującą, ekscytującą, wyjątkową i można tak wymieniać bez końca, bo zresztą symbolizuje właśnie nieskończoność.

Surya Namaskar, bo tak brzmi oryginalna nazwa, to jedna z najbardziej znanych sekwencji w jodze.

Pochodzi od słów Surya, co w sanskrycie oznacza Słońce oraz Namaskar, czyli Powitanie.

Wyróżnia się kilkadziesiąt różnych sekwencji Powitań Słońca, zawierających od kilku do kilkudziesięciu pozycji.

Bazują na powtarzalności ruchu, koncentracji i oddechu. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest sekwencja 12 pozycji, powtarzanych zawsze w tej samej kolejności. Zaczyna się i kończy w pozycji Tadasany. Jak tłumaczył Sivananda, każda z 12 asan symbolizuje miesiąc, a cały cykl – rok.

Takie rytmiczne połączenie ruchu i oddechu działa na nasze ciało psychosomatyczne, jak potężna transformująca i oczyszczająca energia. 

Powitanie Słońca sprawia, że prana, czyli energia życiowa, pobudzona przez asany przenika wszystkie komórki organizmu osoby, która ćwiczy. Rozgrzewa, stymuluje układ trawienny, krwionośny i nerwowy. Wielokrotne powtarzanie Powitania Słońca staje się doskonałą medytacją w ruchu.

Regularna praktyka Powitań Słońca przynosi wiele korzyści na poziomie ciała, ducha i umysłu. 

Oddawanie czci Słońcu jest tak stare, jak historia ludzkości. Słońce uznawano za siłę twórczą i było centralnym punktem wielu prehistorycznych i starożytnych wierzeń. Stało się symbolem nieskończoności, źródła energii i mocy życiowej.

Nie ma danych, które pozwoliłyby określić dokładną datę powstania Powitań Słońca, jednak z prawie 100 procentową pewnością uznaje się, że jest to sekwencja starożytna.

Powitanie Słońca stało się powszechną i wszechstronną praktyką jogi. Są łatwe do nauczenia a ich działanie jest naprawdę wszechstronne.

Symbolika liczby 108

W hinduizmie i indyjskiej tradycji liczba 108 jest wszechobecna. Ma bardzo wiele znaczeń.

W sanskrycie są 54 znaki, z których każdy ma dwa aspekty – męski i żeński (shiva i shakti). Razem tworzą 108 znaków.

Najbardziej znany zbiór Upaniszad, czyli hinduskich traktatów filozoficznych, zawiera 108 tekstów.

Skupiając się na symbolice, należy przyjrzeć się magii liczby 108.  Numerologicznie 108 to „dziewiątka” – dodajemy 1 + 0 + 8 = 9.  A dziewiątka to symbol szczęścia i nieskończoności, dojrzałość duchowa i harmonia świata. Z powodu jej ogromnej mocy, 108 Powitań Słońca wykonywanych jest często dla uczczenia jakiegoś ważnego wydarzenia, na przykład pożegnania starego i powitania nowego roku, jak również w szczególnej intencji.

Matematycznie liczba 108 również jest interesująca. Wieki temu zwracali na tę liczbę hinduscy uczeni i nazywali ją „Wielką Radością”, ponieważ jest bez reszty podzielna przez sumę swoich cyfr: 1+0+8=9, a 108:9= 12

108 stanowi iloczyn trzech pierwszych liczb naturalnych, podniesionych każda do własnej potęgi, stąd bierze się przypisywana jej doskonałość:

1 do 1potęgi 1 x 2 do potęgi 2 x 3 do potęgi 3= 1 x 4 x 27= 108

Liczba 108 pojawia się często w astronomii, gdyż jest to średnia odległość księżyca od Ziemi mierzona jego własną średnicą. Średnica Słońca natomiast jest 108 razy dłuższa od średnicy Ziemii.

Srebro, które tradycyjnie wyobraża księżyc, ma również ciężar atomowy 108.

W astrologii indyjskiej Ekliptyka dzieli się na 27 Nakszatr – znaków indyjskiego zodiaku lunarnego. W terminologii astrologii indyjskiej to dom Księżyca. Każda z nich dzieli się na cztery pady. 27 razy 4 daje nam 108.

W bliskiej nam astrologii jest 12 domów (znaków zodiaku) i 9 planet – iloczyn 12 i 9 to oczywiście 108.

Na końcu symboliki liczby 108 jest jeszcze Mala, czyli modlitewny sznur z nawleczonymi na niego 108 koralikami. Wyznawcy buddyzmu i hinduizmu przesuwają je między palcami i odliczają dzięki nim wypowiadane mantry. Japa Mala, czyli różaniec używany w religiach wschodu (między innymi w hinduiźmie czy buddyźmie) do odmawiania modlitw i pieśni składa się ze 108 paciorków. W tradycji Sikhijskiej natomiast jest sznurkiem zawiązanym w 108 supełków.

Odwołań do symboliki, tradycji, a także magicznych znaczeń jest tak wiele, że z pewnością odnajdziemy swoje osobiste uzasadnienie, zgodne z naszą wyobraźnią czy odpowiadające światopoglądowi. Życzę Wam wytrwałości i spełnienia intencji, w której wykonacie 108 Surya Namaskar.

A jak prawidłowo wykonać Powitania Słońca?

Przede wszystkim, warto skupić się na poznaniu i prawidłowym wykonywaniu asan, które będziemy łączyć w sekwencję: Pranamasana, Hasta Uttanasana, Uttanasana, Ashva Sanchalanasana, Urdhva Chaturanga Dandasana, Ashtanga Namaskara, Bhujangasana, Adho Mukha Svanasana.

Nie potrzebujemy wcześniejszej rozgrzewki. Sekwencja Powitań Słońca sama w sobie jest rozgrzewająca, podnosi tętno, tempo oddychania, ciśnienie krwi itd.

Jakość praktyki, precyzyjne wykonanie pozycji i rytmiczny oddech jest ważniejszy niż ilość powtórzeń.

Ważne jest, aby po zakończeniu praktyki pozostać w pozycji relaksacyjnej, połóż się na plecach na macie i daj sobie kilka minut całkowitego rozluźnienia. Ten odpoczynek jest tak samo ważny jak praktyka całej sekwencji! Reguluje wszystkie parametry i przywraca równowagę ciała, ducha i umysłu.

 

 

Sharebox

Zobacz również

Czego potrzebuję, aby uprawiać jogę w domu.

Cześć! W końcu napisałam ten post! Dostaję o to wiele pytań: co jest potrzebne, aby uprawiać jogę w domu? Naprawdę nie potrzebujemy dużo. Przez lata wypracowałam sobie swoją rutynę, którą z radością podzielę się z Wami.
Czytaj dalej

„Tech-neck”, czyli głowa godzinami pochylona nad smartfonem i tabletem. Joga na ratunek!

„Tech-neck", czyli „technologiczna szyja”, stało się powszechnym zjawiskiem i powszechnym schorzeniem. Spowodowane jest ciągłym pochylaniem głowy nad telefonem, tabletem lub laptopem.
Czytaj dalej

Szczęścia można się nauczyć. Supermoc uważności

Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków! UWAŻNOŚĆ to teraz bardzo modne słowo!
Czytaj dalej

Joga z dziećmi. Jak wprowadzić dzieci w świat jogi

Cześć! To mój pierwszy wpis na blog i chciałabym zacząć od odpowiedzi na pytanie, które często słyszę. Pytanie, do którego się odnoszę, to jak wprowadzić swoje dzieci w jogę! Podoba mi się to, że jesteście tego ciekawi i że wasze maluchy mogą widzieć nas w swojej praktyce i chcieć się zaangażować!
Czytaj dalej