Szczęścia można się nauczyć. Supermoc uważności

Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków!

UWAŻNOŚĆ to teraz bardzo modne słowo!

To przeciwnie do tego jak żyjemy, co będzie za miesiąc, za rok, jak skończymy pracę, czy jutrzejsze wyjście będzie udane, czy sukienka się spodoba…

Uważność jest tu i teraz, to niebieskie niebo, zielone liście, ciekawskie oczy dziecka ! To przede wszystkim doświadczanie bez oceny i czerpanie z tego garściami.

Ale co to znaczy być tu i teraz ? Jak to zrobić ? Jak wprowadzić w życie, kiedy w głowie mamy tyle spraw do załatwienia.

Długo zastanawiałam się, jak przybliżyć Wam ten temat, jak opisać to w prostych i przystępnych słowach. Myślałam o różnych ćwiczeniach, jakiejś poważnej publikacji, ale przyszła mi do głowy książka dla dzieci ! W bardzo prostych słowach doskonale opisuje, czym jest uważność, mindfulness. Uczy zachowania pogody ducha, ciekawości świata, medytacji oraz pomaga odkryć sekret szczęścia. „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki” Eline Snel to fantastyczna i obowiązkowa lektura dla dzieci i dorosłych, którzy chcą żyć świadomie. Już na wstępie doskonale obrazuje i wyjaśnia, czym jest uważność:

„Pewnego razu była sobie dziewczynka, która miała wszystko, by czuć się szczęśliwą, lecz tak się nie czuła. Kiedy dostawała w prezencie zabawkę, myślała o zabawce, którą dostał jej brat. Gdy ktoś częstował ją ciastkiem, myślała o lodach, które jadła dzień wcześniej.

Dziewczynka nie była tak do końca obecna tu i teraz. Nazywano ją Ptaśką, bo jej myśli fruwały ciągle we wszystkich kierunkach i unosiły ją ze sobą, z dala od czasu i miejsca, gdzie była.

Od tego ciągłego fruwania dziewczynka stała się drażliwa i bardzo zmęczona, smutna, aż w końcu zachorowała. Wielu lekarzy próbowało ją wyleczyć, ale żadna pigułka ani żaden syrop nie pomagały.

Wtedy ja, żaba, postanowiłam ją odwiedzić.

Pierwszego dnia przyniosłam jej truskawkę i powiedziałam: „Skosztuj”. Drugiego dnia opowiedziałam jej historię, prosząc: „Posłuchaj”.

Trzeciego dnia na mój widok dziewczynka usiadła na łóżku i uśmiechnęła się, pytając: „Co mi dziś przynosisz?”. Była wyleczona! Zrozumiała, co to znaczy czuć smak truskawki, którą się właśnie je i naprawdę słuchać historii, którą ktoś nam opowiada.

Od tego dnia dziewczynka była bardzo szczęśliwa, bo odkryła supermoc uważności, która każdej chwili nadaje niepowtarzalny smak.”

Dlaczego to właśnie spokój żabki coraz częściej pojawia się w potocznym języku ? Żabę widział każdy z nas. Żaba po prostu jest. Siedzi nieruchomo i jest uważna. Niełatwo ją rozproszyć. Widzi wszystko, co się wokół dzieje, ale nie reaguje. Pozostaje spokojna i skupiona.

Kiedy nauczymy się dostrzegać i doceniać te drobne, wyjątkowe momenty, smaki, kolory, promienie słońca, radosne spojrzenie koleżanki, zapach szarlotki, odnajdziemy szczęście i będziemy czerpać spontaniczną radość z każdego dnia i z każdej chwili. Docenimy każdy dzień.

Bycie szczęśliwym jest ponadczasowe i nigdy nie wyjdzie z mody.

Tobie też się uda!

Sharebox

Zobacz również

108 powtórzeń Powitania Słońca – kumulacja mocy i medytacja w ruchu

Nowy Rok jest czasem, kiedy szczególnie praktykujemy 108 Powitań Słońca. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ liczba 108 w Indiach i na Dalekim Wschodzie uważana jest za liczbę świętą i magiczną. Symbolizuje doskonałość i nieskończoność.
Czytaj dalej

Czego potrzebuję, aby uprawiać jogę w domu.

Cześć! W końcu napisałam ten post! Dostaję o to wiele pytań: co jest potrzebne, aby uprawiać jogę w domu? Naprawdę nie potrzebujemy dużo. Przez lata wypracowałam sobie swoją rutynę, którą z radością podzielę się z Wami.
Czytaj dalej

„Tech-neck”, czyli głowa godzinami pochylona nad smartfonem i tabletem. Joga na ratunek!

„Tech-neck", czyli „technologiczna szyja”, stało się powszechnym zjawiskiem i powszechnym schorzeniem. Spowodowane jest ciągłym pochylaniem głowy nad telefonem, tabletem lub laptopem.
Czytaj dalej

Joga z dziećmi. Jak wprowadzić dzieci w świat jogi

Cześć! To mój pierwszy wpis na blog i chciałabym zacząć od odpowiedzi na pytanie, które często słyszę. Pytanie, do którego się odnoszę, to jak wprowadzić swoje dzieci w jogę! Podoba mi się to, że jesteście tego ciekawi i że wasze maluchy mogą widzieć nas w swojej praktyce i chcieć się zaangażować!
Czytaj dalej