Joga z dziećmi. Jak wprowadzić dzieci w świat jogi

Cześć! To mój pierwszy wpis na blog i chciałabym zacząć od odpowiedzi na pytanie, które często słyszę. Pytanie, do którego się odnoszę, to jak wprowadzić swoje dzieci w jogę! Podoba mi się to, że jesteście tego ciekawi i że wasze maluchy mogą widzieć nas w swojej praktyce i chcieć się zaangażować!

Bardzo chciałabym móc powiedzieć, że uprawiam jogę od dzieciństwa, ale w rzeczywistości znalazłam ją dopiero w wieku 29 lat. Dzieci w moim życiu pojawiły się kilka lat później, tak więc one od zawsze obserwowały mnie, jak ćwiczę. Ćwiczyłam z nimi od kiedy skończyły trzy miesiące, w momencie kiedy mogłam wrócić do ćwiczeń po porodzie. To napewno pomogło mi wprowadzić ich w jogę. Chociaż szczerze mówiąc, nie zawsze są zainteresowani praktykowaniem ze mną. Są lepsze i gorsze dni. Nigdy nie naciskam. Wychowując dzieci, wyznaję zasadę, że należy nauczyć ich słuchać swojego serca i realizować własne pasje. Ale jednocześnie chciałabym wzbudzić w nich ciekawość świata, która pozostawia wiele przestrzeni do odkrywania. Moja córka coraz częściej wyciągała swoją matę i kładła obok mojej, więc zapytałam ją, czy chce dołączyć do mojej praktyki lub jej części, a ona odpowiedziała, że ​​tak!

Nadal jestem nowicjuszką w dziecięcej przygodzie z jogą, chociaż wprowadzam ich w ten świat od czterech lat, ale odkąd zaczęlismy ćwiczyć razem wyciągnęłam pewne wnioski. Ważne jest to, aby dzieci miały swoje maty, wtedy dużo chętniej krążą z nimi po pokoju 🙂

Oto pięć wskazówek, których nauczyłam się po drodze. Mam nadzieję, że przydadzą się każdemu, kto ma dzieciaki w swoim życiu, które chcą zacząć odkrywać jogę!

1.Graj do ich mocnych stron
Gdy będziesz mieć chwilę, skup się i poobserwuj, jakie mogą być ich mocne strony. Wykorzystaj je! Moja córka ma bardzo otwarte ramiona i elastyczne plecy, więc zawsze jest gotowa na wygięcia, co jest naprawdę zabawne, kiedy ćwiczę z nią! Oczywiście w pewnym momencie chcesz wrzucić im wyzwania, ale na początku skup się na dobrej zabawie. Myślę, że to ułatwia i pomaga im postrzegać jogę jako coś fajnego w porównaniu z bardziej wymagającymi ćwiczeniami z gimnastyki, których mogą zacząć się bać.

2. Jeśli poproszą o spróbowanie czegoś, idź w to !
Byłam bardzo podekscytowana ćwiczeniem z dziećmi, ale chciałam mieć pewność, że pracuję nad rzeczami, którymi ONE również są podekscytowane. Na przykład, obojgu moim dzieciom od początku przypadł do gustu pies z głową w dół, więc pracowaliśmy nad tym! Wprowadzając jednocześnie różne warianty tej pozycji (jak pies z jedną nogą w górze, czy odkładanie i unoszenie kolan) oraz przejścia z tej pozycji do innych.
Jeśli Twoje dziecko nie jest zaznajomione z jogą i nie zna pozycji, pokaż mu kilka filmów i zdjęć na Instagramie, aby je zainspirować. Bez względu na to, do czego przyciąga ich wizualnie, idź w to!

3. Zachowaj lekkość ćwiczeń
Ważna wskazówka: nie wchodź na sesje z dziećmi z takim samym nastawieniem, jak podczas ćwiczeń solo lub na zajęciach w szkole jogi. Pomyśl o tym, gdzie byłaś, kiedy miałaś 2, 4, 7 lub 12 lat i miej to na uwadze. Wiele potknięć i śmiechu sprawia, że ​​nasze praktyki są naprawdę łagodne, co bardzo lubię. Poza tym nigdy nie chcę wywierać zbyt dużej presji na nasze wspólne mini zajęcia.

4. Dawaj przykład
Jeśli Twoje dziecko pyta Cię o jogę, to prawdopodobnie dlatego, że widziało, jak to robisz! Oczywiście moi byli zaciekawieni, ponieważ widzą, jak robię to cały czas, zwłaszcza przez ostatni rok z kwarantanną, kiedy zajęcia prowadziłam również online z domu. To uświadomiło mi, że nasze dzieci naprawdę zawsze nas obserwują i próbują naśladować. Jeśli więc chcesz, aby ich zainteresowanie jogą wzrosło, nadal dawaj przykład.

5. Naucz pracy z oddechem
Praca z oddechem to jedna z moich ulubionych elementów jogi. Uczenie się bycia świadomym swojego oddechu i tego, jak płynie wraz z ruchem ciała, jest piękne. Myślę, że to jest moja ulubiona część ćwiczeń z nimi do tej pory. Nawet minuta lub dwie są wyjątkowym czasem spędzonym wspólnie. Często wprowadzam ich do tego poza domem, w lesie, nad jeziorem, nad morzem. Łatwiej jest zacząć naukę oddechu od wdychania zapachów natury. Później można przenieść te praktyki do domu i próbować zastygnąć w miejscu na krótką minutkę.

Powodzenia.

Sharebox

Zobacz również

108 powtórzeń Powitania Słońca – kumulacja mocy i medytacja w ruchu

Nowy Rok jest czasem, kiedy szczególnie praktykujemy 108 Powitań Słońca. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ liczba 108 w Indiach i na Dalekim Wschodzie uważana jest za liczbę świętą i magiczną. Symbolizuje doskonałość i nieskończoność.
Czytaj dalej

Czego potrzebuję, aby uprawiać jogę w domu.

Cześć! W końcu napisałam ten post! Dostaję o to wiele pytań: co jest potrzebne, aby uprawiać jogę w domu? Naprawdę nie potrzebujemy dużo. Przez lata wypracowałam sobie swoją rutynę, którą z radością podzielę się z Wami.
Czytaj dalej

„Tech-neck”, czyli głowa godzinami pochylona nad smartfonem i tabletem. Joga na ratunek!

„Tech-neck", czyli „technologiczna szyja”, stało się powszechnym zjawiskiem i powszechnym schorzeniem. Spowodowane jest ciągłym pochylaniem głowy nad telefonem, tabletem lub laptopem.
Czytaj dalej

Szczęścia można się nauczyć. Supermoc uważności

Lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków! UWAŻNOŚĆ to teraz bardzo modne słowo!
Czytaj dalej